Kenttäkarhujen kiekonheittäjä Pauliina Aalto saavutti viikko sitten käydyissä Kalevan Kisoissa sm-pronssia kiekonheitossa. Pauliina heitti kisassa kauden parhaansa 51.31m, joka on samalla 45-vuotiaiden Suomen ja Pohjoismaiden ennätys.
Kisa oli kokonaisuudessaan tiukka ja Pauliina heitti kisan pisimmän heittonsa viimeisellä kierroksella tarttuen siinä vaiheessa hopeaan kiinni. Seuraavaksi rinkiin astellut nuori Mila Mäkinen heitti kuitenkin vielä hitusen pidemmälle ottaen hopeaa tuloksella 51.87m. Voittoon heitti Helena Leveelahti 54.75m. Finaalissa kaikkiaan viisi urheilijaa heitti yli 50 metrin.
Kenttäkarhut onnitteli urheilijaansa Sorvakon urhelukentällä johtokunnan ja urheilijoiden toimesta. Puheenjohtaja Laura Lehtoruusu onnitteli mitalista ja saavutuksesta, joka herättää kaikissa ylpeyttä. ”Pauliina osoitti näissä kisoissa, että pää kestää kovemmassakin paikassa ja että hän kuuluu Suomen ehdottomaan kiekkokärkeen”.
Lehtoruusu jatkoi puhettaan ja kiitteli siitä miten paljon tämän eteen on tehty vuosia työtä. ” Tämä kertoo jostain paljon suuremmasta kuin pelkästä yhden päivän onnistumisesta. Se kertoo poikkeuksellisesta tasaisuudesta, vuosia kestäneestä huipputason työstä ja kyvystä uusia menestys kerta toisensa jälkeen.” Mitali oli Pauliinalle kolmas yleisen sarjan sm-kisoista, muistutteli puheenjohtaja.
Seuran nuorille tämä on valtavan hieno esimerkki siitä pitkäjänteisestä työstä jonka myötä voi saavuttaa mitä vain. Pauliina saavutus toi seuralle valtavan hienon saavutuksen ja miten pienestäkin seurasta on mahdollista päästä valtakunnan huipulle.
Lehtoruusu päätti puheensa sanoihin ”Monesta asiasta voimme olla sinulle kiitollisia. Tänään onnittelujen lisäksi kiitämme sinua siitä, että seura ja koko kaupunki ovat saaneet tämän mitalin myötä suurta näkyvyyttä valtakunnan mediassa. Tämänkaltaiset menestymisen tuovat uutta intoa meille seuratoimijoille ja kehittävät seuraa entisestään. Lämpimät onnittelut Pauliina!”