Pauliina Aalto otteli Suomen mestariksi SE pisteillä!

Lauantaina 12.9 Kangasalan urheilupuiston valtasi yli 130 aikuisurheilijaa mittelemään saul:n Suomen mestaruuksista heitto 5-ottelussa. Koko päivän kestänyt vesisade koetteli heittäjiä ja teki olosuhteista varsin haastavat.

Kenttäkarhujen Pauliina Aalto otteli 45-vuotiaiden Suomen mestariksi Suomen ennätys pisteillä 3765. Kovan kisan tasosta kertonee hopealle sijoittuineen Soinin Sisun Merja Korpelan pisteet 3550, jotka ylittivät myös edelliset SE pisteet. Pronssille otteli Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Hannariina Honkanen 2648 pisteillä.

Ottelu oli tasainen sillä sekä Pauliina että Merja veivät molemmat nimiinsä kaksi lajivoittoa. Pauliina voitti kiekon kansainvälisestikin kovalla tuloksella 49.40m, toinen lajivoitto tuli kuulan työnnössä 11.23m. Korpela sen sijaan voitti moukarin tuloksella 51.01m sekä painonheiton tuloksella 15.33m. Pauliina oli painonheiton kakkonen omalla ennätyksellään 14.03m.

Merja Korpela on Pauliinaa vuotta nuorempi, joka aikoinaan voitti yleisessä sarjassa kahdeksan Suomen mestaruutta moukarin heitossa, oli seitsemän kertaa hopealla ja neljästi pronssilla. 2010 Merja oli EM kisojen seitsemäs eli kovan luokan heittäjästä on kyse, joka on edustanut Suomea menestyksekkäästi useamman vuoden yleisessä sarjassa.

Heitto-ottelun kaikki tulokset on luettavissa linkistä:

https://www.tilastopaja.fi/tulokset/113993

WhatsApp
Facebook
X
LinkedIn